Carole Cusack

Carole M. Cusack on valmistunut Sydneyn yliopistosta, jossa on kandidaatin tutkinto (kaksinkertaiset arvot uskonnontieteissä ja englanninkielisessä kirjallisuudessa) vuonna 1986. Hän valmistui tohtoriksi taiteellisesta tiedekunnasta ja antoi väitöskirjan "Tutkimus myöhempien antiikin ja varhaiskeskiajan germaanisten kansojen kääntymisprosessista" (julkaistu muuntumisena germaanisten kansojen keskuudessa, Cassell, 1998) Sydneyn yliopistossa, valmistui vuonna 1996. Samana vuonna hänet nimitettiin uskontotieteen laitoksen kokopäiväiseen henkilöstöön. Hän valmistui vuonna 2001 maisteriksi (koulutuspsykologia). Hän on saanut tiedekunnan huippuosaamisen opetuksessa (2004), humanististen ja yhteiskuntatieteiden korkeakoulun huippuosaamisen tutkimuksen valvonnassa -palkinnon (2006) ja varakansleripalkinnon tutkimuksen korkeakoulutuksen valvonnan huippuosaamisesta (2010).

Hän on työskennellyt taiteen ja yhteiskuntatieteiden tiedekunnassa (FASS useissa ylimmissä tehtävissä, mukaan lukien taiteen kandidaatin tutkinnon johtaja, dekaani (perustutkinto), akateemisen tuen ja kehittämisen johtaja ja opinto-osaston puheenjohtaja. Uskonto 2013-2014issa hän oli Pro-dekaani (opetus ja oppiminen) FASS: ssa, hän oli toimittaja (tohtori Christopher Hartney, University of Sydney) Journal of Religious History (Wiley) 2007-2015ista ja perustajaeditori (yhdessä professorin Liselotte Friskin, Dalarna Universityn, Ruotsin) kanssa 2010-2013in kansainvälisen uuden uskontotutkimuksen lehdestä (Equinox), hän palvelee kansainvälisten aikakauslehtien toimituskuntien kansainvälisessä lehdessä uusien uskontojen tutkimista varten kansainvälinen uusien uskontojen tutkimusyhdistys), Journal for Religionin tutkimus (Etelä-Afrikan uskonnon tutkimuksen yhdistyksen aikakauslehti), Atlantis (espanjalainen englantilais-amerikkalaisen yhdistyksen aikakauslehti) n Tutkimukset), granaattiomena: kansainvälinen lehti pakanallisten opintojen (Equinox), vaihtoehtoisen hengellisyyden ja uskonnon katsauksen (Academic Publishing) ja useiden muiden lehtien osalta.

1 alkaen hän on kirjallisuuden ja estetiikan toimittaja (Sydneyn kirjallisuus- ja estetiikkaseuran lehti) ja apulaispäätoimittaja (Rachelle Scottin kanssa, Tennesseen yliopisto Knoxvillessä) kenttätyö uskonnossa (kustantaja Equinox). Hän on Sarjan toimittaja (James R. Lewisin kanssa) Brill Handbooks of Contemporary Religions -sarjassa ja toimii Sophia Monograph -sarjan (Springer), Sacred and Secular Histories -sarjan (Palgrave Macmillan), Oxford Studiesin toimitustoimikunnissa. Länsimainen esoteerika (Oxford University Press) ja ISSNR Approaches to New Religions -sarja (Palgrave Macmillan).

Hän on uskonnollisten opintojen professori Sydneyn yliopistossa, henkilökohtainen puheenjohtaja, johon hänet nimitettiin tammikuussa 2013. Hänen tutkimushyödyksiään ovat keskiaikainen uskonto, New Age -opinnot, eurooppalainen mytologia, uskonnollinen kääntyminen, uskonto ja uudet tiedotusvälineet, pakanantutkimus, pyhiinvaellus ja matkailu, noituus ja taika, uudet uskonnolliset liikkeet, nykyaikainen kristinusko ja kansalais uskonto.

Jaa: